AstrologiaLew – Zwierzę Mocy w psychobiologii i astrologii

Lew – Zwierzę Mocy w psychobiologii i astrologii

Lew – to królewskie zwierzę może być zarówno Twoim totemem, zwierzęciem mocy lub zwierzęciem duchowym. Patronuje też pewnej przestrzeni w Twojej osobistej mandali zodiaku i ma dodatkowe znaczenia w psychobiologii. Dlatego tu dzielę się z Tobą moją syntezą, opartą na obserwacjach w pracy, kiedy spotykam się z archetypem Lwa i jego psychobiologicznymi odniesieniami.

Lew to symboliczny wehikuł Słońca, nic więc dziwnego, że miesiąc, któremu patronuje samo centrum Układu Słonecznego, otrzymał taki astrologiczny patronat.  

Lew to zwierzę, z którym chrześcijaństwo uosabia postać Jezusa Chrystusa (będącego bóstwem solarnym). Kształt i kolor lwiej głowy naturalnie przypominają Słońce i jego ikonograficzne przedstawienia. Lew, jako zwierzę święte i przerażające, pobudzał fantazję Europejczyków od wieków. Większość znała jego postać z opisów i niewzorowanych na naturze grafikach. W średniowieczu lwy przywożono do Europy, w czym prym wiodła Florencja. W Polsce za czasów jagiellońskich mieliśmy lwy na Wawelu. Z lwów przygotowywano także uzdrawiające, wręcz alchemiczne mikstury, bowiem według podań smalec z lwa miał łagodzić poparzenia słoneczne. Lwa określono na Zachodzie królem zwierząt (przypominam, że na Wschodzie jest nim Tygrys). Tak więc lew to zwierzę królewskie, solarne, związane z silnym archetypem męskiej energii, ze złotem, władzą i autorytetem, mocą. A kto taką moc posiadł, powinien wziąć za nią odpowiedzialność.

Lwie terytorium – z czym przychodzi się mierzyć astrologicznemu Lwu

Często osoby urodzone z podkreślonym znakiem Lwa (Słońce, Księżyc, Ascendent, silne obsadzenia planetami, osoby z urodzone w fazie Raka czy Bliźniąt z progresjami w Lwie) mają Lwa za swojego duchowego przewodnika. Przyjdzie im w życiu zmierzyć się z tematem godności i szacunku, którą być może trzeba będzie w sobie wypracować, gdyż nie okazywano tego właścicielowi horoskopu w domu rodzinnym, tudzież w klanie rodzinnym utracono szacunek społeczny (degradacja z powodów politycznych, utrata potęgi, mocy, nieuznanie dzieci przez ojców). To często podkreślony sektor, kiedy szacunek do dzieci w klanie mógł być nadwątlony (traktowanie instrumentalne, przemoc, zaciągnie do pracy lub innych „usług”, ewentualnie pamięć śmierci, poronień, aborcji).  Dlatego osoba ta zmierzy się w szczególny sposób z tematem posiadania dzieci lub bycia dzieckiem (albo z obiema kwestiami jednocześnie).  Znak Lwa mówi też o przekazanej w klanie informacji o nadszarpnięciu poczucia własnej wartości, często wartość ta jest deptana już w rodzinnym domu. Mimo to jednak osoba obdarzona energią solaryczną, jeśli nie będzie ku temu innych kosmogramowych przeszkód, otrzyma wiarę w siebie, możliwość bycia sobą i siłę do prezentowania prawdy o tym, kim jest. Taka osoba ma często w sobie poczucie własnej wartości, które pozwala jej wyjść z najtrudniejszych warunków i środowisk, w których doświadczała poniżenia. Astrologiczny Lew jest bardzo terytorialny i wszelkie próby wtargnięcia na terytorium osłabiają jego serce w sensie dosłownym.

Strażnik prawdy kończy z manipulacją

Być może osoba, która urodziła się z silnymi obsadzeniami energią Lwa w swoim kosmogramie doświadczyła wielu kłamstw lub też je wyczuwała. Często klan powołuje taką osobę, by tajemnice już wyszły na jaw, by uwolnić zablokowaną energię, od której się choruje. Osobom z podkreślonymi sektorami Lwa, jeśli nie będzie ku temu przeszkód w mandali osobistej, dane jest strzeżenie ognia prawdy. Ogień Lwa to płonące równomiernie ciepłe ognisko, przy którym całe stado może się ogrzać. Nie jest to więc ogień narwany, niespokojny, lecz taki, który równomiernie i spokojnie pali się, co często daje możliwość do kończenia projektów. Stąd też osoby z silnymi konfliktami w tym obszarze są w stanie mimo wielu przeszkód, dążyć do celu opierając się tylko na swojej sile woli. Energia Lwa i jego ogień prawdy uwalnia od manipulacji – obnaża ją. To światło jest jak włączenie żarówki w ciemnym pokoju: nagle wszystko widać. Nie każdy czuje się gotowy na solarny szok, dlatego energia ta często jest niemile widziana i ostro oceniana. Posiadaczka czy posiadacz takiej mocy powinien zrozumieć spektrum jej oddziaływania i – jeśli konflikty przy niej/nim wychodzą z ludzi samoistnie – nie brać tego do siebie i nie tworzyć na kanwie tej właściwości poczucia własnej gorszości. Gdy jednak dochodzi do wykrycia tych wszystkich niezgodnych z lwią naturą mało honorowych jakości, nierzadko Lwu przyjdzie pójść swoją drogą i postawić na siebie (choć bardzo będzie się bał usłyszeć, że jest egoistą!), na swoje, wybrać swój spokój, postawić ostateczne granice dające kres manipulacji i podprogowego sterowania zachowaniem, jak również przyjdzie mu być może oddzielić się od tych, którzy narzucają wolę i rozkazują – jest to energia powodująca u Lwa złość, gniew, a dalej agresję. Jeśli nie zadba o przejrzystość na terytorium, może zamienić się w uwikłanego w grę manipulatora agresora. A to powoduje u Lwa olbrzymie poczucie winy i… koło się zamyka. W tych sytuacjach więc ważne jest, by wziąć przykład z patronującego tym sytuacjom zwierzęcia i zobaczyć jak ono działa. Tu konieczna jest świadomość, w tym duchowa, uważność na siebie i na otoczenie, harmonia wewnętrzna i równowaga, nieatakowanie i bronienie się w sposób pochopny. Lew uczy obserwowania i opanowania silnych emocji karzących rzucać się w wir niekiedy niepotrzebnej i krzywdzącej wszystkich walki. Uczy nas odpowiedzialności za siłę rażenia źle użytej mocy. Masz ją po to, by chronić siebie i tych, których uważasz za swoje stado, oraz by chronić słabszych, kiedy jest taka najwyższa konieczność. I wtedy rzeczywiście przyjdzie Ci spalić wszystko, co może skrzywdzić Ciebie i Twoich bliskich, bo to jasne, że bardzo o nich dbasz i to Twój punkt honoru.

Lew w Totalnej Biologii

Lew a śmierć dzieci

Lew w psychobiologii mówi o martwym potomstwie, śmierci dziecka. Samiec lwa zabija potomstwo, które do niego nie należy. Dlatego, gdy pojawia się w snach, wizjach, jako zwierzę duchowe czy widzimy w podkreślonych sektorach astrologicznych Lew, możemy poszukiwać programu w historii klanu rodzinnego, który brzmi następująco: „dziecko, które nie należy do ojca musi umrzeć”. Program ten działa oczywiście zazwyczaj nieświadomie i przywołujemy ten temat, gdy w historii rodziny umierało potomstwo, dochodziło do poronień czy aborcji, jak również wtedy, gdy chęć posiadania potomstwa jest zablokowana (zdeklarowana niechęć czy nienawiść do posiadania dzieci lub do dzieci w ogóle) oraz w sytuacji, w której dziecko jest bardzo chciane, ale nie pojawia się, są trudności z zajściem w ciążę lub ze znalezieniem partnera/partnerki. Konflikt ten może mówić również o trudnościach związanych z kreacją – tworzeniem, tu szczególnie w rozumieniu kończenia własnych projektów, czy też nie wprowadzaniem ich w ogóle w życie – pozostawaniem w fazie koncepcji, bez działania, które jest zablokowane przez powtarzające się cykle nieuwolnionych traum i emocji.

Uznanie od ojca

Niegdyś wierzono, że lwiątka rodzą się martwe i są takie przez trzy dni, dopóki nie przyjdzie do lwicy i potomstwa samiec lwa, by tchnąć w nie wdech. Kolejny raz pokazuje się więc temat historii klanowych, w których od tego, czy ojciec uznał dziecko za swoje, zależało jego życie (to mogły być kwestie finansowe, żywieniowe, typowo bytowe, ale też polityczne i związane z honorem rodziny). Metaforyka ta zresztą dość jasno po raz kolejny przywołuje historię solarnej osoby boskiej w chrześcijaństwie – Chrystusa, który zmartwychwstał po trzech dniach. Jak wiemy, energia Boga to w biologii energia ojca. Osoba obdarzona energią Lwa otrzymuje energię od ojca oraz męskiej części klanu, co nie oznacza wcale, że relacje tego typu będą usłane różami.

Lwi ryk – gardło i kostniakomięsak według Totalnej Biologii

W świecie zwierząt lwi ryk jest dźwiękiem paraliżującym i wzbudzającym przerażenie. Ma on na celu zamrożenie ofiary, zatrzymanie jej w miejscu, jak również ostrzeżenie stada. Lew potrafi tak ryczeć dzięki temu, że ma elastyczną kość gnykową. Na przykład kot domowy ma o wiele gęstszą kość gnykową i dzięki temu bardziej przypomina swoimi dźwiękami płacz lub kwilenie ludzkiego niemowlęcia. W związku z tym, że kostniakomięsak powstaje w wyniku zwiększenia gęstości, czyli usztywnienia kości, Totalna Biologia wiąże lwa z tą chorobą. Kostniakomięsak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u dzieci, także temat potomstwa i figura lwa podkreślana jest w tym archetypie na każdym kroku. Odpowiada mu konflikt o wydźwięku: „Nie chcę podporządkować się rozkazom i poleceniom”, często więc występuje na kolanach (klęczeć przed kimś, pokłonić się przed kimś, przed kim nie chcę się kłaniać).W tym kontekście Totalna Biologia mówi też o demineralizacji.

Ziewanie, bezsenność i szyszynka w Totalnej Biologii a figura lwa

Choć w naszej kulturze ziewanie uważa się za wyraz znudzenia i nierzadko jest uznawane za obraźliwie, w świecie biologii służy ono jednak zupełnie innym celom. Ziewanie jest próbą utrzymania uwagi – zachowania czujnego umysłu. Można więc rzec, że kiedy ktoś ziewa przy Tobie, tzn. że chce zachować czujność i utrzymać uwagę, wysłuchać Cię do końca. Lwy, jak wiesz, ziewają bardzo często. Za ziewanie odpowiedzialna jest szyszynka, gruczoł ćakry Adźny, trzeciego oka. W tym kontekście psychobiologia patrzy więc na próbę utrzymania podwójnej czujności. Po pierwsze szyszynka wydziela melatoninę, czyli hormon przebudzenia, ale po drugie – jest to hormon oświecenia i osiągnięcia wyższej świadomości.

Lwia grzywa – włosy w Biologii Totalnej

Kontynuując temat Lwa i duchowości, przechodzimy do konfliktów związanych z włosami. Często obserwuje się, że osoby z Ascendentem w Lwie mają dość bujne lwie grzywy, a włosy są zazwyczaj rozpuszczone i szeroko oblekają twarz. Może się jednak zdarzyć, że taka osoba nie ma włosów wcale, choć są one dla niej bardzo ważne. Co zatem stoi za utratą włosów zgodnie z przekazem Totalnej Biologii? Często są to konflikty związane z duchowością i mistycyzmem (historie utraty powołań, kontaktu z Bogiem, przejście do zakonu/klasztoru w klanie, niezrobienie święceń, wyjście ze stanu kapłańskiego), utraty kontaktu z siłą ochronną, także zwątpienie w nią pod wpływem traumy, utraty daru uzdrawiania, poczucia winy, utraty kontaktu z kimś, kogo się kocha, obniżenia wartości w wymiarze intelektualnym, oddzielenie od wizji samej/samego siebie i niemożność bycia sobą czy wyrażania siebie. Tu patrzymy także na wszystkie konflikty nerek, które według medycyny chińskiej są połączone z kondycją włosów, oraz na temat hańby związanej z ucieczką.

Dodam też, że historia włosów, mocy i bycia niepokonanym, to historia Samsona, który kiedy uległ pokusom i rozkoszy, stracił swą siłę wraz z włosami. W naszej podświadomości zbiorowej są to bardzo silne wzorce – gdy ktoś zostanie pozbawiony włosów siłą, traci swoją indywidualność, moc, a także zostaje poniżony (jedna z najgorszych historii dla astrologicznego Lwa). Obcięcie włosów oznacza również stany wtrącenia do więzienia, wejścia do wojska pod cudzą władzę, nieczystość (epidemie wszawicy głowy), jak również może wskazywać historycznie zdrajcę lub zdrajczynię (tu szczególnie poniżająca praktyka wobec kobiet). Utrata włosów przez kobietę może też mówić o pozbywaniu się swojej kobiecości, o historii, w której rodzice chcieli chłopca i dziewczynka traci włosy, by się kształtem zbliżyć do takiego dziecka, jakie rodzice – jego podświadomym zdaniem – zaakceptują i pokochają. Możliwe jest również, że nosi pamięć obozów zagłady lub utraty bliźniaka w łonie matki, kiedy był to chłopiec, a urodziła się dziewczynka.

Lew a temat agresji

Lew może pokazywać, że w historii klanu dochodziło do aktów agresji i przemocy ze strony mężczyzn (lub kobiet w silnej męskiej energii) wobec dzieci. Lew pokazuje więc, jak budzić szacunek, respekt, może nawet lęk, bez używania przemocy, poprzez swój majestat i spokojną naturę. Zadaniem więc jest wtedy takie pokierowanie swoją choleryczną naturą, by tę energię przekuć na kreację lub używać jej do obrony swojego stada, siebie i swojego terytorium.

Lew – delegowanie zadań, kumulowanie energii

Warto wspomnieć również, że to głównie lwice polują. Lew majestatycznie pilnuje terytorium, potomstwa – chroni przyszłość. Nie zużywa energii na rzeczy bezsensowne, małe lub niegodne władcy. Jest czujny podczas magazynowania energii. Mówi nam więc o umiejętności bycia królem, szefem, o delegowaniu zadań i obowiązków, o podziale, o używaniu swojej mocy, też złości czy gniewu wtedy, kiedy jest to konieczne. Uczymy się więc reakcji na właściwe bodźce.

Lew w astrologii medycznej a psychobiologia

Lew odpowiada kręgom piersiowym od Th1 do Th12, dla których kodami psychobiologicznymi, najogólniej rzecz mówiąc, są kwestie związane z terytorium (serce, płuca, żołądek, śledziona, nerki), z poleganiem na sobie, byciem podporą dla siebie, a także tematy związane z krwią i dziedziczeniem, byciem częścią klanu, rodziny, ale też pojawia się tu temat trzustki konfliktem o wydźwięku: „które dziecko nie nosi imienia swojego ojca?”, a – jak wiemy – lew eliminuje potomstwo, które nie jest jego. Te kręgi piersiowe dotyczą także przekazywania życia przez rodziców, a ostatni z nich dotyka spraw seksualności.

W astrologii medycznej Lew to przede wszystkim jednak serce i rdzeń kręgowy. Tu należy przypomnieć , że rdzeń kręgowy jest miejscem, w którym na poziomie ciała fizycznego poszukuje się w jodze wiązek nerwowych odpowiadających ćakramom (jest to punkt koncentracji). Serce zaś jest związane w biologii z konfliktami terytorialnymi, których pilnuje ten wielki kot. Energia Lwa odpowiada też za tętnice (ojciec) i żyły (matka) przy sercu. Ogólną strukturą serca zawiaduje Słońce – władca Lwa, które mówi o naszej tożsamości, a zatem ta metaforyka zaprasza nas do patrzenia na centrum, świadomość człowieka przez pryzmat jego serca. Pokusiłabym się tu nawet o takie stwierdzenie, że to, gdzie jest położone Twoje Słońce w mandali zodiaku, mówi o jakościach mieszkających w Twoim sercu. Na poziomie fizycznym jednak istotne obsadzenia Lwa oraz przynależnego mu sektora mogą pokazywać słabsze punkty w ciele, a zatem tendencję do przeżywania konfliktów biologicznych, które zorientowane będą wokół odpowiadających archetypom i ich położeniu organów i układów. W astrologii medycznej położenie planet w Lwie również wskazuje na poszczególne funkcjonalności serca. Zatem Księżyc odpowiada za osierdzie i za  funkcjonowanie całego organu, Uran za zastawki, Saturn za lewe uszko i wsierdzie, Jowisz za prawe uszko i tętnice, Merkury za unerwienie serca, Mars za mięsień sercowy, Wenus za aortę i żyły[1].

Źródło lwiej mocy leży w Twoim sercu

Skąd Lew czerpie moc? Z centrum, ze swojego serca. Uczy być królową/ królem swojego życia, a może i zarządzania, prowadzenia, bycia liderką/liderem, szefową czy szefem, mistrzynią czy mistrzem dla swojego stada, kreatorką czy kreatorem, twórczynią czy twórcą. Bo w tym archetypie przemawia Twoje serce i nie możesz się już dłużej oszukiwać! Twoje serce to źródło nieskończonej mocy, nieskończonego tworzenia i nieskończonej mądrości.

Blokady twórcze a archetyp Lwa

Twórczynie i twórcy naznaczeni archetypem Lwa mogą mieć różne kłopoty z kończeniem swoich projektów, planów czy wdrażaniem ich, albo tworzeniem tego, co jest sercu najbliższe (bo energia jest zużywana niekoniecznie w zgodzie z priorytetami serca). Tu zawsze u podstaw leży odprogramowanie konfliktów związanych z potomstwem, uwolnienie bólu i cierpienia klanowego i karmicznego, jak również stworzenie w to miejsce nowego, wspierającego, uzdrawiającego wzorca. A gdy przyglądniemy się biologii Lwa, to i tam znajdziemy pewne podpowiedzi. Nie zawsze trzeba działać nagle, gdy tylko coś wpadnie do głowy i cierpieć z powodu porzucenia kolejnego „genialnego” pomysłu. Być może nie był Twój, ani dla Ciebie. Może Twój brak uznania chciał, żebyś to zrobił/a, może Twój lęk przed odrzuceniem chciał? A czy chciało tego Twoje serce? Nie działaj pochopnie; obserwuj, sprawdzaj. Niektóre rzeczy może odpadną same, niektóre – być może – przeobrażą się lub inaczej rozwiążą, a niektóre… po prostu deleguj, bo królowa czy król są od tego, by delegować! To pomoże Ci doprowadzać projekty do szczęśliwego końca. Do tego potrzebne będzie wsłuchanie się w głos serca, posiedzenie w spokoju na swoim terytorium. Lew uczy zaufania do samej/samego siebie. On to już ma i może to dawać innym. Co nie oznacza, że umie kochać siebie. Przyszedł się tego nauczyć.


[1] Zob. K. Konaszewska-Rymarkiewicz, Astrologia medyczna, Białystok 2000, s. 26.

Archetyp Lwa:

Jakość: stała

Żywioł: ogień

Powiązane ćakry: Anahata (serce), Manipura (splot słoneczny), Wiśuddha (gardło), Adźna (trzecie oko)

Kolor: złoto, czerwień, purpura

Organy w ciele (astrologia): serce, żyły i tętnice przy sercu, osierdzie, rdzeń kręgowy, kręgosłup piersiowy, grzbiet

Energia: męska, ojcowska

Napisała dr Anna Grochowska-Biodrowicz, Kraków, Słońce w 11° 17′ Lwa, Księżyc 11° 28′ Ryb.

Szkoła Praktyk Pogłębionych HamSa Joga

Kontakt telefoniczny:

+48 579 054 518

 

Napisz do HamSa Joga na:

kontakt@hamsajoga.pl