Radykalne Wybaczanie to jedna z najskuteczniejszych metod uwalniania się od natłoku trudnych emocji, które obciążają ciało i umysł. Pomaga skutecznie, szybko i w pełni (a więc – radykalnie) wybaczyć komuś lub sobie. Wtedy czujemy się lepiej nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, bowiem urazy, które chowamy, krzywdzą przede wszystkim nas samych. Proces, który niekiedy trwa latami, można w ten sposób przejść np. w jeden wieczór (choćby z pomocą Satori – Gry Radykalnego Wybaczania). Zobaczmy, jak to działa!

Radykalne Wybaczanie (Radical Forgiveness), znane z m. in. z kultury indiańskiej, zostało opracowana na Zachodzie przez Colina C. Tippinga, autora takich książek jak Radykalne Wybaczanie czy Radykalne Samowybaczanie. Niemożność wybaczenia komuś lub sobie często niestety mocno daje nam się w życiu we znaki. Zatruwa nasze ciało i umysł. Blokuje drogę rozwoju, wznieca trudne emocje, które dusimy w sobie, gromadzi się latami i – niekiedy – może nawet doprowadzić do poważnych chorób. Dlatego pamiętajmy, że proces wybaczania jest ważny przede wszystkim dla nas samych, którzy dźwigamy ten ciężar zranienia.

Uwalnianie i transformowanie blokujących nas przekonań

Świat zewnętrzny, to jak go postrzegamy, jest odbiciem tego, co jest wewnątrz nas. Gdy wchodzimy do restauracji i dowiadujemy się, że nie ma dla nas miejsca, możemy się zdenerwować na obsługę czy siebie lub uznać, że najwidoczniej dziś by nam się to jedzenie nie przysłużyło i czeka na nas inne, z pewnością pyszne. To nasza interpretacja decyduje o obrazie świata. Nie jest jednak łatwo patrzeć na życie w ten sposób, niosąc z sobą bagaż trudnych doświadczeń i nieprzeżytych, magazynowanych od lat emocji.

Z pomocą metody Radykalnego Wybaczania, bardzo skutecznej i szybkiej, możemy otworzyć się na głębszy sens tego, co nas spotyka oraz uwolnić i przetransformować blokujące nas przekonania. Pamiętajmy bowiem, że jeśli przekonania mają zabarwienie negatywne, mogą wpływać na nasze wybory życiowe – podświadomie chcemy sobie udowodnić, że nasze przekonanie jest prawdziwe i mamy rację. Wtedy też niestety mogą nas spotykać trudne i przykre zdarzenia potwierdzające to, co ilustruje przekonanie. Zobaczmy to na przykładzie związków partnerskich. Jeśli w Twojej podświadomości istnieje przekonanie:

•„Trudno jest mnie kochać, takim, jakim jestem /taką, jaką jestem”,
• „Boję się bliskich relacji”,
• „Jestem niewystarczający/a”,
• „Nie zasługuję na miłość”,
• „Wszyscy mężczyźni/wszystkie kobiety są tacy sami/takie same”,
• „Nikt mnie nie rozumie”,
• „Muszę „kogoś” mieć”,
• „Wszyscy mężczyźni krzywdzą kobiety” (i odwrotnie),
• „Mężczyźni/kobiety są ze mną tylko dla pieniędzy/seksu”,
• „Nie wychodzi mi w związkach”,
• „Jeśli zwiążę się z nową partnerką/partnerem, to skrzywdzę swoje dzieci”,

to jaką w tej sytuacji masz szansę na zbudowanie harmonijnej relacji? Będzie Ci trudno znaleźć przykład, który obali Twoje przekonanie. Często przekonania przejęliśmy od rodziny, lecz niekiedy sami je stworzyliśmy na podstawie błędnych interpretacji (np. dziecko, które nie było przytulane przez ojca, uznało, że ojciec go nie kocha; w rzeczywistości ojciec mógł po prostu mieć trudności z okazywaniem uczuć na poziomie fizycznym, ale bardzo kochał dziecko).

Z korzyścią dla joginów – rozwój ciała i umysłu

Radykalne Wybaczanie jako metoda pracy z umysłem pomaga również poluzować napięcia w ciele, które potrafimy nosić latami (zmiany te można bardzo szybko zaobserwować w jodze – praktyka przed przystąpieniem do uwalniania z pomocą Radykalnego Wybaczania ma zupełnie inną jakość niż ta po; często okazuje się, że możemy wejść w asanę, która była dla nas niedostępna przez lata). Zresztą, zarówno celem jogi, jak i Radykalnego Wybaczania, jest m. in. odnalezienie poczucia jedności.

Przejście tego procesu w szczególny sposób doceniają osoby, które mocno somatyzują stany emocjonalne. Niektórzy bowiem doświadczają emocji bardzo fizycznie, odczuwają bolesne skurcze czy innego rodzaju ból (w ajurwedzie powiedzielibyśmy, że są to osoby, w których konstrukcji dominuje element Vata – z dominantą powietrza).

Gra Satori – narzędzie systemu Radykalnego Wybaczania

System ten można zastosować w praktyce w sposób dość nieoczekiwany i niezwykły, a mianowicie wystarczy zagrać w grę planszową. Satori – Gra Radykalnego Wybaczania to wyjątkowa planszówka stanowiąca jedno z najważniejszych narzędzi systemu Radykalnego Wybaczania. Autor zaprojektował grę wraz z żoną JoAnną Tipping. Dzięki grze rozwiązywanie trudnych dla nas spraw może być przyjemne i odbywać się poprzez zabawę. Grając w Satori możemy rozwiązać swoje problemy w relacjach z ludźmi, zagoić wewnętrzne rany, zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Satori oddziałuje na uczestników we wszystkich aspektach: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. By zagrać w Satori nie musisz być wierzący, ale równie dobrze możesz być chrześcijaninem, buddystą, agnostykiem, ateistą, mieć własny system duchowy… Nie ma tu żadnych ograniczeń. Podczas gry stopniowo pozbywamy się obciążającego nas bagażu emocjonalnego. Satori to także sposób na poznanie siebie, odkrycie swoich przekonań, wewnętrznych blokad czy emocji, do których często świadomie nie mamy dostępu, a które mają z poziomu umysłu nieświadomego wpływ na nasze świadome działania. Z japońskiego „Satori” oznacza „Oświecenie”, zatem – z każdym polem, w które wkraczamy na planszy – poszerzamy swoją świadomość. Gra Satori jako narzędzie Radykalnego Wybaczania działa na wielu poziomach:

  • uwalnia od trudnych emocji,
  • pomaga przetransformować blokujące nas negatywne przekonania,
  • pozwala całkowicie odpuścić i wybaczyć,
  • zaskakuje, wzrusza i rozwija,
  • bawi i napełnia radością,
  • przywraca wewnętrzną równowagę i budzi uśpioną moc,
  • pomaga „ruszyć z miejsca”, zrozumieć siebie,
  • pozwala na radykalne, więc szybkie, kojące i uzdrawiające wybaczenie,
  • może przyspieszyć powrót do zdrowia.

Gra, jak i cały proces Radykalnego Wybaczania, zachwyca graczy niezwykle spójnym rezonowaniem z ich doświadczeniami i potrzebami, pozwala przyjrzeć się swojej nieświadomości, przez co wydaje się po prostu magiczna! Możemy więc śmiało czekać na CUD! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tagów i atrybutów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>