Ćakra serca i jej równowaga

Czakra serca Anahata jest szczególnie ważnym ośrodkiem nie tylko dla jednostki, ale też dla całego świata. Jeśli zastanawiasz się, jak miewa się Twoja ćakra serca, czy wymaga oczyszczenia, czy jest „otwierająca się” czy „otwarta”, to w tym artykule możesz znaleźć swoje odpowiedzi.

Czytaj dalej

Czym jest Radykalne Wybaczanie?

Radykalne Wybaczanie to jedna z najskuteczniejszych metod uwalniania się od natłoku trudnych emocji, które obciążają ciało i umysł. Pomaga skutecznie, szybko i w pełni (a więc – radykalnie) wybaczyć komuś lub sobie. Wtedy czujemy się lepiej nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, bowiem urazy, które chowamy, krzywdzą przede wszystkim nas samych. Proces, który niekiedy trwa latami, można w ten sposób przejść np. w jeden wieczór (choćby z pomocą Satori – Gry Radykalnego Wybaczania). Zobaczmy, jak to działa!

Czytaj dalej

Ćakra korzenia – „otwarta”, „otwierająca się” czy wymagająca oczyszczenia?

Mówi się, że konstrukty psychiczne nazywane w jodze i tantrze ćakrami mogą być otwarte, otwierające się lub wymagające oczyszczenia. Oznacza to, że albo korzystamy wówczas w pełni z pozytywnego potencjału danego ośrodka, albo jesteśmy w fazie przejściowej i dążymy do pełni możliwości, jaką daje dana ćakra lub też odczuwamy negatywne skutki zablokowania tej energii. W tym artykule znajdziesz omówienie pierwszej ćakry Muladhary, zwanej ćakrą podstawy lub ćakrą korzenia.

Czytaj dalej

Przepisy joginki: krem z selera

Przedstawiam kolejną zupę z dobrą energią – wegański krem z selera. Jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu, składa się z naturalnych i lokalnych produktów. W wersji bezglutenowej używam do niego rodzynek, ale oczywiście możesz go podać z czym lubisz: z grzankami, kaszą 🙂

Czytaj dalej

Sattva, rajas, tamas – trzy jakości w jodze i ajurwedzie

Sattva, rajas i tamas to tzw. trzy guny – jakości energii istniejących w świecie. Pojęcia te wywodzą się z indyjskiej filozofii. Często możemy się spotkać z nimi przy okazji zgłębiania tajników jogi oraz ajurwedy. Najczęściej spotkamy się z nimi w odniesieniu do ciała i umysłu oraz do pożywienia. Sprawdź, która z jakości jest Ci obecnie najbliższa i co masz na talerzu!

Czytaj dalej

Przepisy joginki: krem z pieczarek

Powszechnie wiadomo, że jednym z filarów zdrowia jest właściwe odżywianie. To, co jest szczególnie ważne, i o czym przypomina nam ajurweda, to samodzielne przygotowywanie posiłków. Jeśli więc masz taką możliwość, przyrządź dla siebie i najbliższych coś pysznego. Niestety ciągłe jedzenie na mieście lub z dowozu doprowadzają  nas do różnego rodzaju nierównowagi, o czym niejednokrotnie przypominają nam nasze ciała: układ trawienny, wydalniczy czy też waga. O tym jednak napiszę przy innej okazji 🙂 Tymczasem, ponieważ gotowanie i smakowanie roślinnych potraw jest jedną z moich największych pasji, postanowiłam podzielić się z Tobą moimi pomysłami kulinarnymi. Może Cię zainspirują? Debiutuję więc aromatycznym kremem z pieczarek 🙂

Czytaj dalej

Hamsa i joga – co je łączy?

Zastanawiasz się, dlaczego szkoła jogi nosi nazwę HamSa? Choć słowo hamsa najczęściej kojarzy się z symboliką kultur Bliskiego Wschodu, ma ona także wielopoziomowe znaczenie w kulturach dalekowschodnich. Zobaczmy zatem, czym jest hamsa i co ma wspólnego z jogą!

Czytaj dalej

Czym jest joga syntezy i skąd się wywodzi?

Określenie „joga syntezy” kojarzy się najczęściej z holistycznym podejściem do jogi, integracją różnych jej systemów w jeden spójny przekaz. Jest tak w istocie, choć to rozumienie „jogi syntezy” to wierzchołek góry lodowej. Sprawdźmy zatem, jakie bogactwo tradycji i filozofii kryje się za tym terminem!

Czytaj dalej

Co to jest Joga Nidra?

Joga Nidra, nazywana powszechnie jogą relaksacyjną, jest praktyką wywodzącą się z linii Satyananda Yoga (Bihar School), choć jej fundamenty pochodzą z jogi klasycznej. To joga psychicznego snu. Już sama nazwa wskazuje na jej charakter – nidra w sanskrycie oznacza sen.

Czytaj dalej